Ma amilyen korán keltünk, olyan későn indultunk el a buszokkal a vitahelyszínre,
A nap első vitái a negyeddöntők voltak, amelyeken ki-ki kedve szerint válogathatott az igen imponáló felhozatalból. A motion a következő volt: This House believes that social movements in democratic countries should drive change through courts rather than elected legislatures. Töredelmesen bevalljuk, a bejelentéskor egy pár percig fogalmunk sem volt, hogy miről szól a motion - a 60 perc elteltével aztán valami nagyon halványan már derengett. A negyeddöntősökre szerencsére egy csöppet nagyobb nyomás nehezedett, hogy jó értelmezéseket találjanak, mint ránk, így végül aztán jó vitákat láthattunk, amik nagy vonalakban arról szóltak, hogy a bíróságok vagy a parlamentek szolgálják jobban a társadalmi változásokat. Eszter a Kanada-Írország negyeddöntőt judge-olta, amit nagyon nagy megtiszteltetésként és kiváltságként élt meg. Hozzá csatlakozott nézőként Balázs - Ádám, Patrik és Miki pedig újdonsült angolexpertekként Anglia és Szingapúr összecsapására ültek be. A kanadai vitán véget értek a magukat comeback kidekként definiáló kanadai lányok nagy visszatérései (a 16. hely elérése és az 1. helyezett Új-Zéland legyőzése után), miután igen szoros vitán 4-3-as megoszlásban kikaptak a nagyon összeszedett és határozott ír fiúktól. Angliát némileg egyértelműbb döntés eredményeképp, 5-2-re verték meg a szingapúriak, akiknek a hihetetlenül céltudatos és kompromisszumot nem ismerő készülési módszereit már egy hete követhetjük a hotelben, és most bebizonyosodott, hogy nagyon meg is van az eredménye. A másik két negyeddöntőn Ausztrália Dél-Afrikán, Szváziföld pedig Mexikón kerekedett felül. Hmm, Szváziföld, hmm.
Egy gyors ebéd után tehát máris az elődöntők következtek. Szváziföld Szingapúr ellenfele lett, Írország pedig Ausztráliát kísérelte meg legyőzni. A Szváziföld-Szingapúr csata hatalmas érdeklődésre tartott számot, és nem véletlenül: a totális lazaság és a totális fegyelem csatája volt ez, azzal a Szvázifölddel, akik úgy nyertek az alapszakaszban prepared (azaz jó előre megadott) motiont, hogy előző este rakták össze, mit fognak elmondani - illetve azzal a Szingapúrral, akik ugyanolyan lenyűgözőek, ők ellenben az előre megtervezett és pontosan kivitelezett felkészülés mintapéldái. Stílusban is éles az ellentét: Szváziföld a stand-up comedy-vonalat képviseli, Szingapúr "csak simán" határozott és lehengerlő. Úgyhogy rendkívüli kíváncsisággal vártuk, mi sül ki mindebből. A másik vitán becsléseink szerint alig volt bent valaki, ezt viszont jó érzékkel berakták a nagyelőadóba, ami meg is telt. A motion az elődöntőre így szólt: This House believes that the government should pay housewives and househusbands for their work.
Szváziföld - Szingapúr. Folyamatban az ellenző oldal első beszéde.
A vita nagyon szórakoztató volt, és nagyon szoros. Szváziföld második speakere hozta a formáját, és hihetetlen indulattal és beleéléssel érvelt, illetve tette fel a POI-jait (point of information, azaz közbeszúrt megjegyzés), a többi csapattársa pedig szokásosan nagyon jó teljesítményt nyújtott. Szingapúrnál mind a három speaker zseniálisat hozott: példátlan kreativitással találtak alapos cáfolatot mindenre, amit az ellenfél elmondott, miközben ők már-már hadarva annyi anyagot mondtak el, amire Szváziföld csak nehezen tudott érdemben reagálni. A magyar csapat úgy ment ki a teremből, hogy legnagyobb sajnálatunkra (már Ádámot kivéve, aki Szingapúrért szorított) ezt minden bizonnyal elveszíti a nagyon szimpatikus szváziföldi csapat.
A híres-neves szváziföldi második speaker akcióban. Vegyük észre továbbá a szváziak több mint menő zászlóját is.
Egyebekben nagyon, nagyon fáradtak is vagyunk (említettem már?), de holnap
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése