2013. augusztus 31.

A couple of things... mementos (NOT)

Hölgyeink és uraink, best-of poszt következik! A legjobb természetesen a végére marad jeligére, a galway-i két hetet tényleg lezárandó, "just a couple of things to make us smile in the evening", avagy legmaradandóbb emlékeink, amik nem feltétlenül kötődnek a vitához, de Galway-hez és a Youth Forumhoz annál inkább.

Ani:
  • A krumpli, amely Írország fő élelme, és amelyről megígértem, hogy írok még az elején
  • A fa , amely a reggeli előtti találkozó pontot szolgálta
  • A reggeli, amely egy-két különleges nap kivételével mindig müzli és pirítós volt
  • És persze a Galway Girl című szám, amelynek a dallama még mindiga fejemben van, annyiszor meg kellett hallgatni.
Peti:
  • Amikor Balázs utánozza a nigériai akcentust (we would like to host....:DD)
  • Amikor kihagytuk a nyolcaddöntőt és neten keresztül Zsigával megnéztük és rájöttünk, hogy a pénzköltés emberi jog, a helytelen viselkedést esetlegesen a businessnek kellene kontrollálni és hogy a zsűriknek kell megerősíteni a pontokat (legalábbis a japán srác határozottan ezt kérte, amúgy hatalmas arc volt, jót táncoltam vele az utolsó nap, Koki a neve:))
  • Amikor a cliffs of Mohernél ki volt írva hogy extreme danger elkeztük ordítozni és eljátszottuk hogy leesünk a hegyről
  • Amikor pár ír srác behívott minket a lakásukba, ahol éppen sörözés és fifázás folyt
  • Az előzenés ír pubok és az utolsó napi élő koncert
  • Amikor a szobatársam levelet hagyott nekem, hogy keltsem fel, mert másnapos (azt kell tudni róla, hogy soha nem kelt fel az ébresztőjére, én viszont mindig, de legalább megszerettem a számot, ami ébresztőként szólt: scooter-4pm.
  • Az aludttejes sózott golyócskák, ami kirgizisztáni specialitás és a szobatársam utolsó éjszaka kínált meg vele, szerintem olyan durva arcot meg nem vágtam soha, de 5 golyócska után már az ő arca is meglehetősen eltorzult:D
Zsiga:
  • Amikor ki tudja hanyadik próbálkozásra sikerült kicseleznünk a biztonsági őrt és bejutni a diszkóba
  • A japán srác (Koki) nyolcaddöntőben történt kérdésköre és záróbeszéde
  • Taylor Li feje amikor azt mondtam neki, hogy simán megvertük Pakisztánt, miközben Palesztinát akartam
  • Az ír kocsmák és buli a helyiekkel
  • Amikor 21:56 perckor elkezdtünk futni a szállásról, hogy elérjük még a boltot és 22:01-re értünk, mikorra már bezárt
Balázs:
  • Lazar, a macedón tréner isztörnjúrop-akcentusa az MMTT-vitánkban. 4 percig folyamatosan röhögtünk sírva (a vita sajnos nincs fent YouTube-on, túl jól sikerült)
  • Az esti case- és/vagy blogposztírópartik (a YouTube és a magyar popzeneipar legmélyebb bugyrainak aktív közreműködésével)
  • A Galway Girl-ös morning assembly-k, különösen amikor a galway-i fiúk énekeltek mögöttünk hangosan
  • A speciálisan ír 7 másodperces zöldlámpák
  • Amikor a Cliffs of Moher legszéléről 200 méter mélyre dobált kavicsok becsapódási helyét próbáltuk fürkészni lezuhanás nélkül
  • Az ír eső, ami vízszintesen esik, és sosem ázik el tőle igazán az ember
  • 9876259t és gvaxp2694 (avagy ha bárkinek szüksége van wifire az NUIG-kampuszon, íme minden, amire szüksége lesz ...minden egyes böngészőmegnyitásnál)
Eszter:
  • Az általános lelkesedés a magyar nyelv, kultúra és általában: országunk iránt. Mindenki vagy volt már, és szeretne még, vagy sosem volt, és pont azért - a nyelvünk pedig hát nyilvánvalóan fantasztikusan érdekes. (Sőt, az egymást szinte korlátlanul értő szlávok szerint egyenesen titokzatos.)
  • A tweetek. Ugyan a tweetwall nem sokszor került elő az első pár nap után, és még csak nem is trendeltünk Írországban, azért rengeteg remekmű született. Leginkább a macedónoktól, és legtöbbször olyan helyzetben, mikor épp nem illett volna tweetelni (például vita alatt, ha épp bíró az ember?), de - talán pont ezért - igen szórakoztatóak voltak. 
  • Az utolsó estén (najó, hajnalon) elhangzott mondat: "Do you feel balkan?" Igazából el sem kell mondani pontosan milyen nemzet kérdezte milyentől, mindenképp remekül összefoglalja a saját régiónkon való folyamatos élcelődést. Titkon mindenki kelet-európai, kérem. (vagy legalábbis a fórum résztvevők egy jó része)
  • A fentebbihez szorosan kötődő izgalom, majd öröm, ami a jövő évi EUDC helyszínének megszavazását övezte. A szavazás ugyan Manchesterben volt, de a szervezők/trénerek/bírók jelentős része Galwayben is csak ezzel tudott foglalkozni. Nem alaptalanul! (Jéj, Zágráb, jéj!)
  • A Galway Girl fertőző és mentális egyensúlyt megbontó hatása. Ennek kicsúcsosodása az utolsó esti parti, ahol az amúgy disztingvált felnőtt emberek is vadul táncoltak/énekeltek/produkálták magukat a remekműre.

Végezetül pedig: A Kép, ami díjat ugyan nem nyert, de kétségtelenül kihagyhatatlan

2013. augusztus 30.

Egyszer véget ér a... te jó ég, elérzékenyültünk!

Igen, igen, tudjuk. Elhanyagoltuk a kedves olvasókat. Nem írtunk sem a kirándulásról, sem az MTT versenyről (mindenki szíves elnézését kérem, se hosszú ü, se hosszú ö... [azóta jelentjük, javítva]), sem az epikus döntők epikus napjáról, sem az azt követő (epikus?) partiról. De majd most!

Viszont így egy bekezdésnyi küzdelem után át is adom a szót, illetve a Kindle Fire-t Aninak. Ugyanis az utolsó napi díjkiosztón megtudtuk, hooooogy, dobpergés, az ő blogposztja lett a legjobb a versenyen, így megnyerte a fentebb említett eszközt (meg persze az örök dicsőséget, ha van olyan). Szóval jöjjön a mesterblogger és az elmúlt négy nap! (Magát a győztes irományt a szerző engedélyével majd persze megosztjuk, bár erős a gyanúnk, hogy az IDEA is megteszi, hisz remek promóanyag.)  

***

Eredetileg úgy kezdtem volna a blogposztot, hogy bocsánatot kérek a lehetséges nyelvtani minőség eséséért, de szerencsére abszolút tökéletes kifogást ad az, hogy még nincs magyar billentyűzet a táblagépen.

Mivel eléggé régóta nem volt se időnk, se energiánk blogposztot írni, és a napok  teljesen összemosódtak (ennek az is lehet  az oka, hogy minden reggel ugyanúgy indult, és ugyanarról a témáról hallgattunk meg megszámolhatatlan mennyiségű vitát), ezért inkább az Eszter által írt bevezetőben megadott időrendi sorrendhez fogom próbálni tartani magamat, random kiegészítésekkel úgy ahogy eszembe jutnak – vagy nem.

A kiránduláson a választható opciók egy városi sétát, egész napost túrát a Connemara and Conghoz vagy a Cliffs of Moherhez foglaltak magukba, és bár mindegyiken szívesen részt vettünk volna természetesen a legnépszerűbbre, azaz a Cliffs of Moherre voksoltunk, hogy mi se maradjunk ki a mókából, amin körülbelül a Youth Forum 3/4-e részt vett. A nagy felhajtás nem volt légbőlkapott, valóban nagyon élveztük. Mielőtt a célponthoz értünk volna, tettünk egy kitérőt egy óceán melletti kősivataghoz, ahol amellett, hogy a tájban gyönyörködhettünk még arra is remek lehetőséget nyújtott, hogy csapatunk kamatoztathassa a bámulatos építészeti tehetségét. Várépítési kísérletünk sajnos kudarcba fulladt, de tornyaink és más alkotásaink otthagyták a magyar nyomot.


Még ha ezeket nem is mi építettük

Ezután továbbutaztunk a fő attrakcióhoz, ahol félelmet nem ismerve mentünk fel a sziklákra, sőt még a vigyázat veszélyes feliraton is túlmerészkedtünk (mint minden más turista) annak érdekében, hogy jobban láthassuk a tengert, vagyis óceánt, amelyet leírás helyett egy beszúrt képpel illusztrálnék:




A Cliffs of Moher csak ennyire volt szép

A majdnem debate-mentes napunknak még volt egy tényezője, amit vagy akit megemlítenék, mert nélküle hiányosnak tartanám a beszámolót. Ama nap sztárja mindenképpen a buszsofőrünk volt, aki egyszerre volt képes hihetetlenül keskeny utakon vezetni és minőségi szórakoztatást nyújtani. Megismerhettük Írország történelmét attól a ponttól amióta a kövek keletkeztek keresztül az 1800-as éveken, amikor is éhínség volt, mert a krumplik tönkrementek (a krumplira még később rátérek) és egészen a terrorista csoportokig, szóval eléggé tájékozódottak vagyunk már. Főleg, hogy megtudtuk az is hogy hogyan lett a sheepből és cowból cowsheep, szintén a buszvezető előadásából.

És, hogy miért volt csak majdnem debate-mentes a nap? Mert bár Eszterék csapata minden drukkolásunk ellenére nem jutott be a Mixed Mixed Team Track döntőjébe , attól az még mindig meg volt tartva. Sajnos a tartalom miatt végül a videó a vitáról örökre elveszett az utókornak, de azért itt megemlékeznék róla. Tételmondata valahogy úgy hangzott, hogy a szülőknek engedélyt kéne adni a gyermekük social network-jéhez. A támogató oldal leszűkítette mindezt arra, hogy a szülő az ENSZ, akinek joga van ahhoz , hogy tudjon gyermekei (=országok) romantikus kapcsolatairól. Leírva így általánosítva nem hangzik viccesen, de tényleg fun volt…talán túlságosan is.


Ízelítő a galway-i fundebate-hangulatból

A pihenés itt véget is ért számunkra, mert másnap újra beindult az action, azaz az MTT, amelynek 6 alapköréből, csak kettőt nevezhetünk izgalmasnak, mivel négyszer a már párszor említett „The right to anonymous posting on the internet should be protected by law”  témát vitattuk , amelyen minimum 4-5 napja (vagy a trainerek esetében 6 hónapja) dolgozott az egész Youth Forum, ugyanazokat a kutatásokat és idea által összállított anyagokat felhasználva , így nem csoda, hogy a végeredmény is eléggé hasonló lett.  Semmi túlzással minden egyes csapatnak pontosan ugyanúgy nézett ki a case-e , a nyerés csupán azon múlott, hogy ki adta azt elő jobban. A két impromptu, ezzel szemben sokkal változatosabb volt, természetesen még mindig a Digital Freedom határain belül:
  1. Az online videójátékozást olimpiai sporttá kéne tenni.Örültünk, hogy végre volt valami új, még akár egy fun debatet is ki lehetett volna hozni belőle.
  2. A Nyugati társadalmaknak joguk van ahhoz, hogy leblokkolják a social networköket tüntetések idejére.Itt csak annyit jegyeznék meg, hogy Balázs és Eszter magic-mind-powerrel rendelkeznek, illetve rendelkeztek mikor a válogató témáját megválasztották
Bár végül egyikünk se jutott tovább, azt elmondhajuk, hogy mindannyian kitettünk magunkért, próbáltunk eggyüttműködni újdonsült partnereinkkel és a lehető legjobbat kihozni. Az MTT, mint ahogy híesztelik, iszonyatosan tanulságosnak bizonyult, és nagyon sokat lehetett fejlődni. Ez különösen igaz Petire, aki elnyerte…najó ezt inkább a Closing Ceremony bekezdésre hagyom.

Visszatérve, Petivel együtt kipróbáltuk az összes speaker helyzetét, Zsiga meg a régi de biztos harmadik beszélő szerepét megtartva tanulta a fortélyokat. Ennél a pontnál muszáj megjegyeznem, hogy nekem is nagyon bejön ez a pozíció, de ez lehet, hogy csak ideiglenes az öröm miatt van, hogy rájöttem hogyan kell jól végigjegyzetelni a vitában elhangzott érveket. Ugyanez, hasznos lett volna a KPDC alatt is, de ahogy a mondás tartja jobb később, mint soha (persze az előbb még a későbbnél is jobb). Talán ez jó példa arra is, hogy a Youth Forum, a labek és az MTT lényege is  a kultúrák keveredése mellett tulajdonképpen az volt, hogy többet tudjunk meg a debateről. Az előző mondat tökéletes lenne egy zárásnak, de a megaposzt továbbra is folytatódik, hogy még epikusabb lezárása lehessen.
Balázs közben gyorsan megjegyzi, hogy említést kell még kapjon például a Talent Night, ahol egyszerre láthattunk táncoló japán/közép-ázsiai küldöttményt, meglepően remek énekeseket, self-country-bashinget toló amerikai MC-ket, balettozó trainert Ioan személyében, továbbá echte cipőkopogtatós ír táncot. Beszéljenek a képek:


[Ani ismét:] Szóval megint visszatértünk a szállásra, aludtunk, felébredtünk…éés elérkezett az utolsó nap (az ezután lévő reggel már indultunk), amikor egész végig a finalök játszódtak, és az ember azt se tudta hova üljön be, kivéve ha judge volt, és megmondták neki. Igen, miközben mi vitáztunk, velünk párhuzamosan Eszter és Balázs judge-ként vettek részt, így ők is átélhették a témaismétlés élményét, sőt még többször is mint mi, mivel mindketten brékeltek egészen a finalig (Eszter) és semi-finalig (Balázs).

Váltakozva mentünk be hol British Parlamentary vitára, (ahol pontos statisztikákat használva 75 százalékban biztosak voltunk, hogy egy pakisztán-litván csapat fog nyerni), hol MTT-re ahol inkább a csapatszellem számított, így nem tudhattuk ki fog győzni.

Az MTT Grand Final és a Closing Ceremony is egy hotelben lett megtartva, előírt formális öltözködéssel, ami bennem először inkább egy business meeting mint debating feelinget hozott elő. Rövid várakozás után elkezdődött a végső leszámolás, az MTT döntő a már jól ismert témával. Szoros volt, végül egy vietnámi(!)-pakisztáni-holland csapat nyerte a támogató oldalon. Eszter, (aka DeSH-alapítótag) judgeolt, és ha nem ellenzi, akkor megoszanám a titkos infót, miszerint ő *******-nak adta a ballotját.

Ééés *harsona/kürt/dob* ….Closing Ceremony. Mindenki meg lett tapsolva, és kiosztották a díjakat. Kaptunk certificateteket,hogy résztevttünk, kindle firet a blogért, és most felfedem a meglepetést, Peti a 4. legtöbbet fejlődött speaker lett a fórum során. Ezen kívül még nagyon vártuk a fotó verseny győztesét is, ahol az egyéni-csak debater jelentkezés feltételt trükkösen megkerülve beneveztük Madárkát, aki bármennyire is fotogén volt, úgy látszik nem adta vissza elég jól a fórum atmoszféráját. Azért ha az IDEA honlapján nem is lesz fenn, a blogunkon biztosan.


A 4. legtöbbet fejlődött speaker, ladies and gentlemen!

Ani és a Kindle

A sűrű gratulációk után kezdődött a party-time, amely hangulatos és fergetes volt egyszerre.  Az utóbb említett résznél zene, és tánc volt a jellemző eleinte debaterekkel majd később coachokkal és judgeokkal. Az elsőnél pedig búcsúzás, ölelések, fotó kérések és I’ll miss you / We’re going to meet again kezdetű mondatok hada zúdult mindenkire. És még ha sokukkal nem is találkozunk többé akkor is maradandó élmény volt mindannyiunknak a Youth Forum. Időrendi keveredés volt, de mindenképpen az elérzékenyülős résszel szerettem volna befejezni a posztot.

Végül pedig egy utolsó megjegyzés kollektívan a csapattól: igazán szeretnénk megköszönni az IDEA-nak és a DIA-nak, hogy a támogatásukkal lehetővé tették a csapat részvételét a Forumon. Rengeteg nagyszerű élménnyel, új barátokkal és sokkal okosabban, kiforrottabb vitázókként/bíróként/coachokként tértünk haza.

Team Peach back in action - coming soon!

2013. augusztus 21.

Figyelem, levetkőztük gátlásainkat!

Ismét jelentkezik a 4 napnyi tréning után már Kovbojokat és úgy általánosságban az internet legalját hallgató magyar csapat. Hogy miért nem írtunk tegnap? Mert minden nap egyforma!
Jó, oké, ez durva túlzás volt, továbbra is élvezünk mindent. (Ani ezen a ponton székét idehozva megszólalt: viccesebb Eszter posztját olvasni, mint a case-ünkön dolgozni. Balázs kommentárja: írd bele a blogba, hogy ez a magyarországi debate jövője.)

Szóval miről is maradtak le a kedves olvasók? Ültünk délelőtt is, délután is, összesen kb. napi 6 órában a labeken. A fiatalság (!) elkezdte (és azóta már be is fejezte) a Mixed Teams Tournament témájának (amit az alapszakasos körök szerényen 2/3-ában fognak vitázni...) kidolgozását. Vagyis mindenki napok óta csak egy dologról tud beszélni, arról, hogy "THBT anonymous online posting should be protected by the law", vagyis védjük törvénnyel az anonim internetes posztolást. Testnyílásaink igen magas százalékából folyik már ez a téma.

Balázzsal mi mindeközben a coaches & judges trainigen vettünk részt továbbra is, ahol (meglepetés!) a fent említett téma kidolgozásán kívül tanultunk arról, hogy hogyan lehet sikeres debate szervezetet működtetni (szponzorokat és/vagy nyertes lottószelvényeket még mindig nagy szeretettel fogadunk), impromptu témákra felkészülni, ééés még mintavitát is adtunk elő! A tréning vezetője úgy gondolta, hogy nekünk kettőnknek feltétlenül részt kell vennünk a bírótársak okulását szolgáló vitában, melynek témája (először a már fentebb magasztalt lett volna, de ehelyett) az volt, hogy tiltsuk be a szépségversenyeket kiskorúak számára. A vitát.... túléltük.

Ennél jóval izgalmasabb volt azonban a Mixed Mixed Teams Tournament, amit az előző posztban is említettünk. Balázs a már ismertetett csapatfelállásban vett részt (LJBT néven!), engem pedig egy vietnámi vitázó és filippínó tréner kértek fel, hogy alázzam magam velük közösen vitázzunk együtt. S hogy, hogy nem, az első körben rögtön össze is került a két magyar coach egy vitába. A téma az volt, hogy legitim külpolitikának tekinthető-e, ha interneten játszó embereket fizetünk meg azért, hogy az eRepublic nevű játékkal propagálják a nemzeti identitást. Úgy kb. Ezen a ponton pedig minden további kommentár nélkül álljon itt a videó, reméljük a krónikus fáradtság+15 perc készülés+mókaverseny kombináció kielégíti a tisztelt olvasók igénytelenség- és/vagy szórakoztatásigényét.



A mókában Ani bíróként vett részt (ja, azt elfelejtettük említeni, hogy minden kört vitázók bíráltak a fun faktort emelendő?), Peti pedig a szabályokat megszegvén (!) két amerikaival vitázott egy csapatban, és szerencsénkre őt is streamelték az internetes világhálóra.



A második téma egyébként az volt, hogy kéne-e mindenkinek fotós vizsgát tennie, mielőtt felregisztrálhat az Instagramra. Ééés, Peti az internet (és a ma este) sztárja, jöjjön ő még egyszer:



Tegnap este nem volt már idő a break bejelentésére, úgyhogy minden szaruképződményemet lerágtam, majd ma vacsorakor megtudtuk, hogy ki lesz a két MMTT döntős. És sajnos nem mi. Pedig kémeim jelentése szerint a United Colours (=a csapatom) mindkét vitáját megnyerte. Szóval ez itt a ballotokon múlott. Vagy a szabadkőműveseken.

Ezzel nagyjából véget is értek az izgalmak, ma délután a CJT track résztvevői már az MMT-sek gyakorló vitáiban segédkeztek (remélem mostanra mindenki tisztában van a zsargonnal). Este pedig dokumentumfilmet vetítettek a digitális szabadság témájában. Amire 0, azaz nulla, kiírva pedig nulla (!) darab ember ment el a mintegy 250 közül, így sajnos lefújták.

Azzal zárjuk sorainkat, hogy fél óra múlva bejelentik a manchesteri egyetemista vita világbajnokság (EUDC) breakjét, szóval fingers & toes crossed az ott lévő magyar csapatoknak! Holnap pedig kirándulni megyünk, szóval ha nem jelentkeznénk arról, hogy milyen szép is az ír táj, és az óceánt már csak a bárányok múlják felül, akkor péntek reggel minden kedves olvasó kezdhet szorgosan drukkolni a három magyar MMT-s vitázónak. :)

Korábbi ígéretünket pedig a ráadás bekezdésben betartván:
Ani az HBC csapatban versenyzik egy kanadai lánnyal és egy fehérorosz fiúval. Peti egy texasi és egy kanadai/amerikai/kb. valahol onnan származó, de ránézésre inkább ázsiai (disclaimer: ez most nem az én jellemzésem) vitázó partnere. Zsiga pedig a változatosság kedvéért egy texasi fiatalember (lassan kifogyok a nem túl idős hímnemű szinonimáiból - janem) és egy kanadai/koreai hölgy vitapartnere lesz.

Good night, sleep tight, beware of the conspiracy theorists & keep your fingers crossed at all times!

Ui.: Plusz egy macska pont, aki észreveszi a rejtett poént.

(Hint for the lazy)

2013. augusztus 20.

Mixed Team Track 'n' Rolling

Elfeledkeztünk a prioritásokról, kérem, hol volt itt új blogposzt az elmúlt két napban? Máris tájékoztatjuk a legfrissebb fejleményekről a nagyérdemű olvasóközönséget. (Már csak azért is, mert a látogatottsági statisztikák a legújabb posztnál épp ugrottak egy nagyot, úgyhogy nagy a felelősség. Új olvasók (egy posztot sokszor olvasók?), szevasztok!)

A legutóbbi bejegyzés végén tehát épp bejelentettük a Youth Forum második, workshoposdizós szakaszának kezdetét, ami azóta teljes gőzzel fut, a vitázók és a bírók-felkészítők is a kis csoportjaikban foglalkoznak délelőtt és délután a digitális szabadság kérdésével, illetve némi vitázási/bírózási/felkészítői gyakorlattal. Mint a bírói workshopok résztvevője, nekem elsőre némileg ijesztőnek tűnt a sok elmélet, de azóta szerencsére elérkeztünk egészen izgalmas coaching témákhoz, mint például a Karl Popper-vita és a World Schools-vitaformátum különbségei (ínyenceknek Eszterrel nagyon szívesen beszélünk erről nagyon sokat), a különböző "trükkös" bírói szituációk vagy a keresztkérdés-szekció hatékony használata. Amikor pedig ma délután Micusi, a japán srác azt az érvelméletét prezentálta, amit a *világ single legjobb vitájáról* mintázott (örök akcentus-, flegmaság- és zsenialitáspéldaképünkkel, Will Jonesszal a főszerepben), Eszterrel szabályos fangirl-/fanboy-kitörést kaptunk. Ani, Peti és Zsiga beszámolói alapján a vitázók workshopjai szintén nagyon élvezhetőek és tanulságosak, ami tulajdonképpen nó big szörprájz, azért akad egy-két szolidan zseniális tréner a Forumon.

Ani, Zsiga és Peti autentikus környezetükben

Az esti program tegnap (azaz vasárnap) egy bemutatóvita volt brit parlamenti formátumban, amit általában az egyetemi versenyeken használnak, de most itt Galwayben is van egy BP-track a résztvevőknek. Hasonló demóvitára a formátum egyébként a legkiválóbban alkalmas, lévén, hogy eleve sokkal nagyobb egyediséget és interaktivitást vár el a vitázóktól, mint más formátumok - hát még ha humort is kell vinni bele. A vitát a trénereink színe-java prezentálta, a motion pedig a következő volt: "This House would legalise duels to the death", azaz, no kidding, (újra) törvényessé tennénk az életre-halálra menő párbajt.


Balázs vallomása következik: az olyan elképesztőenkirály-hihetetlenülmenő érvelések miatt szeretem a debate-et, mint mikor a záró kormány itt elmeséli, hogy ha az egyes országok kormánya simán feláldoz emberéleteket a biztonságért, a terrorizmuselhárításért stb., akkor az egyénnek már hogy a viharba' ne volna joga rendelkezni ugyanígy a sajátjáról - ráadásul a "késleltetett" indulatlevezetés még sokkal jobb is, mint ha egyszerűen lelőnénk a másikat. Egy elsőre meglehetősen irracionálisnak tűnő álláspontot zseniális(an szemtelen) logikával és bónusz retorikai készségekkel úgy sikerült előadniuk, hogy az egész terem csak nézett. Ezek után ellenzéki oldalon a biztonság és a közös problémamegoldás propagálása már-már unalmasnak tűnt, még ha egyes pontokon erősebbek is voltak az érvek. (Eredményt ezúttal nem hirdettek, de az érdeklődők itt megnézhetik a vitát maguknak is.)

A mai nap aztán igen hasonlóan nézett ki a tegnapihoz, de a vitázói workshopokon például már kialakultak a Mixed Teamek is a pénteken kezdődő versenyre. Arról még nem szóltunk ugyanis, hogy a műhelymunkás napok a Youth Forum második felére, a Mixed Team Tournamentre készítenek fel, ahol az egyes delegációkból érkezett vitázókat teljesen összekeverik, hogy új felállásban, új csapatokban vitázzanak még egy bajnokságnyit. A mi magyarjaink új csapattársainak kilétéről holnap még jelentkezünk pontosabb információkkal is, de az biztos, hogy van köztük kanadaitól pakisztánin át amerikaiig igen sokféle nemzet, és néhány igen jó vitázó. Úgyhogy kíváncsian várjuk majd a versenyt meg az eredményeket.

Addig azonban lesz még rengeteg más happening. Ma este például Elective Night volt, amelynek keretében bárki feliratkozhatott tartani egy-egy előadást, bemutatót vagy workshopot bármiről, amit jól ismer, és amiről érdekeseket tud mesélni. Volt itt ír tánc, csacsacsa, mafia game (ez igazából mezei gyilkosozás), római retorika, előadás a Prawer Planről, illetve egy beszélgetés a romákról is, amit kedves CEU-s barátaink, Ciprian és Radosav tartottak. Eszter, Ani és Balázs hozzájuk ültek be, időközben pedig kiderült, hogy összevonták őket a retorikai és a Prawer Planes előadással. Ennek következtében sajnos sokkal kevesebb idő jutott mindenkinek, de így is nagyon érdemes volt bent ülni. Nagyon érdekes volt hallgatni a roma előadást (és tényleg kár, hogy nem jutott rá több idő), de talán még különlegesebb élmény volt utána annak a beszélgetésnek tanúja lenni, amiben egy palesztin srác mesélte el az izraeli beduinok áttelepítéséről szóló törvénytervezet körülményeit, majd Ronit, az izraeli-ausztrál tréner minderről zsidóként is kifejtette a véleményét, helyenként az ausztrál bennszülöttek helyzetével összehasonlítva az egészet. Gyanús, hogy ennek a beszélgetésnek még lesz folytatása is a további napokban.

Apropó, további napok: holnap este lesz még egy remek program, az úgynevezett Mixed Mixed Team Tournament (igen, így), ami egyrészt nem azonos a sima Mixed Team Tournamenttel, másrészt annyit tesz, hogy egy-egy trénerből, coachból és debaterből álló csapatok impromptu (és állítólag vicces) témákról vitáznak rövid, "sűrített Karl Popper"-formátumban. Lesz 2 kör, a továbbjutóknak pedig döntő is. Balázs már talált csapatot (a 2012-es Budapest Open-bajnok tréner, Lazar, illetve az egyik litván fiú, Justinas oldalán - nem mondhatni, hogy nem mentem biztosra), Eszter és Peti pedig még aktívan szervezik a magukét. Holnap este mindeképp beszámolunk, hogy ment a nemzetközi együttműködés, és mire jutottak a csapatok.

És ha már mindig intim végjegyzetekkel zárunk (még ha nem is feltétlenül kép alatt), akkor álljon itt a ma este legnagyobb felfedezése: Ani mindössze 1767 nappal idősebb, mint Balázs élő(!!!) tevéje a TeveClubon. (A tanulságok levonását az olvasókra bízzuk.)

2013. augusztus 17.

Az egyik agglutinál, a másik döntőt nyer - avagy az észtek és a litvánok

Nos, kérem, túl vagyunk mindenen, ami WKPDC. Épp kezdett eluralkodni rajtunk a "mindennek vége, mikor indul a gépünk" hangulat, mikor rájöttünk, hogy ez nem egy szokásos debate verseny, és még több, mint egy hétig itt leszünk. Most pedig igyekszünk magunkra erőltetni az időrendi sorrendet, és következzen az elmúlt másfél nap - ahogy Ani és Eszter látták.

A nyolcaddöntőben Balázs a Pakisztán B - Texas vitán volt bíró a már említett online szerencsejátékos témából, és erre ült be nézőnek Ani is. (Az urak - mint azt ugye tudjuk - az edzőteremben pihenték ki a fáradalmakat.) Pakisztán 3-0-ra nyert, Balázs pedig még az időmérés hálátlan és előre nem tisztázott feladatát is ellátta.
Én mindeközben az Észtország - Random Vegyes Csapat Ki Tudja Már Hányas vitán ültem, ami 2-1-re dőlt el az észtek javára.



Ajánljuk egyébként a videó megnézését, kiválóan szemlélteti mennyire.... nos, vegyes is tud lenni egy vegyes csapat. (Értékítéletet nem mondanánk, tessék megnézni.) A vita ennek ellenére szoros volt, szerintem bőven lehetett volna 3-0 is. Ennél fontosabb viszont, hogy utána sikeresen összebarátkoztam az észt lányokkal, akikkel remekül megbeszéltük, hogy milyen szépen agglutinálnak a nyelveink, és ilyet bizony senki más nem tud (Disclaimer: nincsenek finnek a versenyen. Vogulok és osztjákok sem.) Kedvességemet azzal honorálták, hogy megemlítettek még a blogjukon is, szóval ezúton jár nekik az ingyenreklám, az angolul tudók a www.galwaygirls2013.tumblr.com oldalon tájékozódhatnak a szép, egymáshoz illő ruhát viselő (!) hölgyek kalandjairól.

Közvetlenül az eredmények kihirdetése után kezdődött is a negyeddöntő, ahol - minő meglepetés - ugyanazt a csontig lerágott internetes cenzúra témát vitattuk meg még egyszer, hátha mond valaki valami újat (nem tették). Én a Pakisztán B - North America vitán voltam - na ez már tényleg meglepetés! - chair, vagyis főbíró. Azóta már a youtube-on is hallható egyébként, ahogy a bírói panel a vita kezdetekor kiabálva örül annak, hogy mindannyian Kelet-Európából származnak. Akár tiltakozhattam is volna, hogy én azért annyira nem, de nem tettem. Pakisztán B 5-0-ra nyert, de erre ma reggelig kellett várnia a nagyközönségnek, hogy megtudhassa (meg nekünk is, mert nem mondtad el - szúrja közbe Ani).

Ani és Balázs a Pakisztán A - Észtország vitán voltak néztők, és megállapították, hogy Pakisztán A nem csak az abc-ben lenne előrébb a B-nél, illetve azt is, hogy fájó szívvel bár, de valószínűleg búcsúzni fogunk kedvenc nyelvrokonainktól. Reggel aztán kiderült, hogy tévedtek, és végül Észtország jutott tovább 4-1-gyel az elődöntőbe. A reggeli bejelentések egyébként nem mentek teljesen problémamentesen, ugyanis North America nemes egyszerűséggel nem jelent meg. A várakozás nehézségeit enyhítendő azonban rengeteg epikus pillanat volt. Meghallgattuk az Asian Youth Forumra készült vicces tádzsik videót, amiben a Call Me Maybe dallamára énekelnek mindenféle debate-tel kapcsolatos dolgokat (sajnos a Manchester Debate Union még ennél is szórakoztatóbb videóira nem került sor).


A teljes debate megtekintéséhez nem megfelelően kitartó és/vagy intellektuális olvasóinknak meleg szívvel ajánljuk, ez itt csak zene. (Grumpy Cat-tekintetet elfogadunk.)

Továbbá kértük, hogy legyen kivetítve a Tweet Wall, ami a GDPPC óta tudjuk, hogy mindenkinek kihozza a kreatívabb énjét (az egyik bíró például eredményeket árult nyilvánosan darabonként 100 euróért). De az egyértelmű kedvenc mégis csak az a jelenet volt, mikor a North America csapat edzője hangosan bejelentette, hogy a csapat tagjai "alacsony ázsiai lányok, sosem fognak kitűnni a tömegből".

(Közbeszúrás: Aninak fogalma sincs már, hogy mi volt melyik nap.)

A két elődöntős vita a Litvánia - Kalifornia és a Pakisztán B - Észtország volt, én az előbbiben voltam a 7 fős panel tagja. Nem elég, hogy a litvánokat már a februári WSDC-n is bíráltam, és most felismertük egymást, majd bíráltam őket egy alapszakasos körben is, most reggel sikerül összefutnunk, és együtt elsétálnunk a reggeliig. Szóval elmondható, hogy az esernyő fejem fölé tartásával, illetve a kellemes beszélgetéssel próbáltak meg előre lefizetni - ráadásul kimondottan hatékonyan, mert végül 7-0-ra nyertek. (Persze felmerülhet, hogy inkább az egyértelműen jó teljesítményükkel győztek meg 7 bírót, nem pedig azzal, hogy én nem áztam meg, de a korrupció mindig jobb sztori, mi meg nyilván csak a kattintások számáért írjuk a blogot.)

És a legjobbat még nem is említettük: impromptu volt a téma! Ani legnagyobb örömére pedig az, hogy "Edward Snowden was right to blow the whistle", vagyis Edward Snowden jól tette, hogy Flo Ridával partizott leleplezte az amerikai kormányt stb., stb. Érdekes volt ebben a témában egy amerikai csapatot látni a támogató oldalon, bár szerintem több ízben sikerült "had the right"-ként (joga volt hozzá) értelmezniük a bizonyítandót, ami azért lássuk be, nem teljesen mindegy (lásd még: 7-0-ás vereség).

Gyászhír: Pakisztán B 5-2-re kiejtette Észtországot, pedig a nézőként ott lévő Peti és Zsiga szerint is az észtek voltak jobbak, meg hát nagyon drukkoltunk is nekik, annak meg nyilván működnie kéne.

Ezen a ponton elmondom a főbb megállapításaimat az egyeneses kiesések körökről:

  1. Tragikus ez a témaismétlés. Egyszerűen tragikus. Mindenki unja ugyanazt a témát már harmadszorra, elveszik minden spontaneitás, az out-roundokra alapvetően jellemző izgalom, szegény csapatok pedig már olyan sokadszorra vitázzák ugyanazt, hogy másfélszer annyi tartalmat próbálnak belepréselni egy beszédbe, mint azt normálisan tennék.
  2. Nincs visszajelzés. Komolyan, nincs. Nem csak az, hogy írásban nincs, mert annak speciel örülök, meg azt sem szeretném, hogy mind a 7 bíró egymást ismételve makogjon pár mondatot, de a főbíró igenis indokolja meg a csapatoknak és a közönségnek, hogy miért lett az a döntés, ami (vö. world schools versenyek). Ez pedig nem történik meg. Odamegy a főbíró a mikrofonhoz, elmondja, hogy "kitűnő vita volt, 5-2 az eredmény, hali". (Ezt a mondatot egyébként én is profin el tudtam mondani. Igen, valószínűleg egy 5 éves is el tudta volna.)
    (World schools versenyeken a panel nevében a főbíró szokott visszajelzést adni, az itteni verseny alapszakaszában pedig eddig minden bíró adott.)
  3. És hogy valami pozitív is legyen: jelezték az elején, hogy igyekszenek majd nem minden bírót minden körben felhasználni, ami alapvetően nem egy rossz ötlet. Így például minden elődöntős bírót automatikusan kizártak a döntőben való bírálásból, amit mindannyian el tudtunk fogadni, sőt. Jobb, ha semmiféle előítélete nincs az embernek, és nem kell erőszakkal kizárnia a fejéből, hogy ja, amúgy őket juttattam/nem juttattam tovább 10 perccel ezelőtt.

És ezzel el is jutunk a döntőhöz! Ahooooool - a negyeddöntős és elődöntős pihenés után - Balázs bírált! Tényleg tartották magukat az ígéretükhöz, és váltogatták rendesen a bírókat. Ezt egyébként más versenyeken is meg lehetne fontolni akár, mert a döntőben egymás ellen versenyző Litvániát és Pakisztán B-t én speciel (csak ezen a versenyen!) már egyenként kétszert bíráltam, és érthető módon voltak mindenféle előzetes gondolataim, szimpátiáim stb. mindkét irányban. Jó, oké, na, esernyő.

A döntő témája egyébként - MEGLEPETÉS - egy olyan, amit már szerintem a kedves olvasók is fejből fel tudnak mondani, vagyis az, hogy az egyetemek nyilvánosságra hozzák-e minden anyagukat. Szóval nem meglepő, hogy megint mindenki hadart, 10 perc anyagát sűrítette 5-be, és a közönség jelentős része (meg a 9 fős bírói panel egyes tagjai is, khm) a twitterrel foglalkoztak inkább (esetleg focieredményeket néztek, igény szerint). Egyébként Litvánia volt a támogató, Pakisztán B pedig az ellenző, és egy szoros, kiváló (sablonszöveg alert!) és a litvánok kabala plüssállatát is tartalmazó vita után végül az előbbi lett 6-3-ra az idei WKPDC győztese. Balázs a pakisztánokra szavazott, úgyhogy ha a többet nem hallana felőle a tisztelt olvasó, akkor lehet, hogy az én (a litván fangirl) kezem van a dologban...

Mintegy mellesleg egyébként az egyik pakisztáni vitázó kétszer is szerencsésen Team Estonia-ként utalt az ellenfeleire, szóval az észt lányok is elmondatták, hogy végül sikerült bejutniuk a döntőbe. Ani pedig büszkén megjegyezte, hogy a két bírót is számítva igazából a magyar csapat minden egyes körben képviseltette magát.

Még egy csapat, akik nem Team Estonia

Ezúton pedig a teljesség kedvéért egy mondatban (bekezdésben?) megemlékeznénk néhány szociális/egyéb eseményről (Balázs elkezdte kritizálni a felsorolásjelleget, de aztán visszavonta. Most nem tudom mi van, leginkább kognitív disszonancia, mindenesetre a stílus marad.):

  • Tegnap este szabadidőnket felhasználandó bementünk A Városba (gyere Tibor!) újdonsült vietnámi ismerőseinkkel. Majd ki is maxoltuk (!) Galway három legfontosabb nevezetességét.
  • Ma voltak csapatfotók. A szél fújt, a tádzsikok zászlója hasonlított a mienkre, és az első miatt a második inspirálta fotón sajnos csapatunk bizonyos tagjai vállalhatatlanul néznek ki, így azt nem osztanánk meg a néppel. Helyette van ofisöl csapatfotó, alant megtekinthető.
  • Csapatfotózás közben volt illuminált és/vagy elmebeteg ír srác. A srácot mindketten bíráltuk már Balázzsal, és már akkor látszott, hogy problémák vannak (pillanat, orrfújóbrék Eszternél - élő etetés van, kérem!), de a mai ingyen ölelést erőszakkal osztogató - földön eksztatikusan fetrengő produkciója minden eddigin túltett. Balázs szerint tényleg valamiféle szer hatása alatt állt, szerintem csak baby he was born this way. (Balázs mintha emlékezne egy releváns itteni pólófeliratra, miszerint is I swear to drunk I'm not god.)
  • Este volt Ben Wagner előadása, vagyis a következő pár nap tréningjének kezdete. Most kicsit aggódunk (najó, -om), hogy napokig csak a digitális szabadságról fogunk tanulni, és nem arról, hogy hogy legyünk jó debate edzők, de hát mindent csak nem lehet.

A holnapi viszontlátásig, utóiratba zsúfolva megosztunk még valami intimet.

Ui.: A fiúkat már arcról felismerik a 'konyhások', így sajnos tegnaptól kezdődően már nem fogyaszthatják el a fél Youth Forum adagját.

Uui.: A nap párbeszéde:
Zsiga: Nem mentem még egyszer. Nincs hozzá pofám.
Balázs: Pont, hogy az van. Azt ismerik fel.
*everyone dies*



Eszter azt mondta, hogy a kép alá már ne írjunk tartalmat, mert senki nem fog odáig görgetni. Aki ezt mégis megtette, kérjük, jelezze kommentben, hogy Eszter appropriately elszégyelhesse magát és/vagy visszanyerje az emberiségbe vetett hitét.

2013. augusztus 16.

Ettensön, hosszú blogposzt, bear with us

*Sóhaj* Nos, ha eddig nem lettünk volna kellően fáradtak, az elmúlt nap biztosan gondoskodott róla. Úgyhogy kérem, rapidposzt következik (LOL, úgysem). De szerencsére csak fizikailag vagyunk így kiütve, a versenyen a tegnap leírtaknak megfelelően eddig igencsak tisztes a helytállás. Az eddigi sikerek után a mai napnak is abban a reményben vágtunk neki, hogy a végén megcsípjük a 16 továbbjutó hely egyikét.

A reggeli (brékingnyúz: volt tószt a croissant helyett, így csak mérsékelten éheztünk ebédig) és a morning assembly (inszájdriport: a galway-i fiúk csodásan énekelték a Galway Girlt a hátunk mögött) után a tegnapi első vita impromptu vita volt. Ez a Karl Popper-formátum szerint annyit tesz, hogy a tételmondat kihirdetése után 45 percünk van felkészülni a vitára, amely 45 perc során elektronikus segédeszközt nem lehet használni, coachokat viszont annál inkább (hmm). A tételmondat így szólt: "Targeted online advertising based on user profiles and demographics should be banned", vagyis be kellene tiltani a közösségi oldalos profilokon vagy demográfiai adatokon alapuló, célzott online reklámokat. Mi az ellenző oldalt képviseltük, az ellenfél pedig Team Texas volt. A dolog jól ment ugyan, de a végén néhány apróbb szempont alapján 2-1 arányban a texasi csapat nyert. Legalább elhoztunk innen is egy ballotot.

Az ebédszünetet követően aztán már rohant is mindenki vissza vitázni, kezdődött a verseny 4. köre, ami szintén impromptu volt, mégpedig a következő tételmondattal: "Employers should be banned from checking applicants Facebook and other social media profiles", azaz a munkaadók ne csekkolgathassák az állásra jelentkezők online profiljait. Ezúttal a támogató oldalon álltunk, ismét egy amerikai csapat ellenében, itt azonban már visszatértünk a helyes útra, és 2-1-es győzelemmel sikerült távoznunk. 4 kör után így volt 3 győzelmünk és 9 ballotünk, azaz bírói szavazatunk. A 6 kör vita után 5 winnel biztosan tovább tudnánk menni, 4-gyel pedig lenne rá esélyünk, úgyhogy az utolsó két körben történhet még bármi. Csakhogy ez a két kör "zárt", nem kap róla a csapat semmilyen visszajelzést, az igazság pillanata pedig majd csak ebédidőben, a 6. kör vége és a továbbjutók lezárása után érkezik el (körömrágás, adrenalin, izgalom).

A 4. kört rögtön követő 5. vitában (még csak olvasni is fárasztó, nem? de. naugye.) aztán áttértünk a második előre megadott tételmondatra, ami így szólt: "Universities should make all academic work they produce, including scholarly articles, course handbooks and recorded lectures, available to the general public", avagy feltöltse-e minden munkáját az Internetre az összes egyetem. Az ellenző oldalon érveltünk az Ani szemében időközben legalábbis példaképpé előlépő (és, valljuk be, tényleg igen jó) Pakisztán ellenében. Eredmény aznap még nem volt, de ezt a vitát pont streamelték az IDEA honlapján, úgyhogy ide is fel tudjuk tenni, íme, tessék csemegézni!



***

Most pedig, mintegy fél nappal később felvesszük az események fonalát, ráadásul ezennel mentestítettem Balázst, és én (nem-Balázs) folytatom a posztot. (Arra, hogy eddig miért neki kellett ezzel fárasztania magát kora hajnali órákon csak azt tudom mentségként felhozni, hogy én a megelőző hét során felTÚRnyozott alvásdeficitemet dolgoztam le *epikusan rossz kikacsintás*.)

A fentebbi videóból kiemelnék néhány kedves részletet:
  1. Mikor Peti spontán utánozni kezdi a pakisztán ellenfél hangszínét. Azért az akcentusát talán nem. Mindenesetre ilyen az igazi Team Inappropriate tag.
  2. Majd Peti keresztkérdéseknél megemlítette, hogy "heló, ez itt amúgy a kérdés rész, ha emlékeztethetlek rá". Ismételjem, hogy Team Inappropriate?
  3. Miután én már bíráltam ugyanezt a pakisztáni csapatot korábban, és tudtam, hogy mire lehet tőlük kérdéseknél számítani (iszonyatosan kidolgozott és profi sarokbaszorításra!) azt tanácsoltam a magyar csapatnak kb. két perccel a vita kezdete előtt, hogy ne vágják rá semmire, hogy igen, vagy nem. Peti ennek megfelelően szemrebbenés nélkül azt válaszolta egy kérdésre, hogy "részben igen, részben nem". Leírva belátom, hogy ez sem nem inappropriate, sem nem vicces, úgyhogy javaslom a videó megtekintését, és a pakisztáni úriember arckifejezésén való szórakozást.
És mivel azóta már péntek délután van, meg is oszthatom a fenti vita végeredményét: sajnos 3-0-ra kikapott a magyar csapat.

Ma délelőtt egyébként lezajlott a 6. kör is, a magyarok támogató oldaon vitázták az 5. körből már ismert tételmondatot. Ellenző oldalon a Solid As A Rock csapat állt, akiknek a nemzetiségére most valamilyen okból senki nem tud visszaemlékezni (tippre tádzsik, kazah, kirgiz, esetleg valami más. Felmerült már a tunéziai is). A végeredményt pedig szintén tudjuk utólag, itt is az ellenfél győzött végül.

Ha már előreugrottam az időrendben, kihagyva a tegnap esti mókát (aggodalomra semmi ok, bekezdéseken belül eljutunk ahhoz is), akkor meg is osztom gyorsan a break, vagyis a továbbjutás eredményét. Balázs itt most hosszan keltené a feszültséget, tőlem érje be mindenki azzal, hogy *dobpergés*.
Szóval, nem jutott tovább a csapat. A 16 továbbjutó közül egynek volt 100%-os teljesítménye, vagyis 6 győzelme, igen soknak 5, néhánynak 4, és még 3 győzelemmel és 10 bírói szavazattal is tovább lehetett jutni.

Ebből kiderült, hogy a magyar csapatnak 3 győzelme, és 9 bírói szavazata volt, vagyis az 5. és a 6. körben is 3-0-ra kapott ki. Utólag kértünk visszajelzést a 6. kör egyik bírójától, és azt mondta, hogy szoros volt a vita és nehéz a döntés.

Ennek ellenére nem vagyunk elkeseredve (bár az azóta edzőteremben tartózkodó fiúk nevében nem nyilatkoznék), 3 győzelem egy olyan csapattól, akiknek ez az első nemzetközi és egyben az első közös versenye igen szép teljesítmény.

Mi Balázzsal breakeltünk bíróként, és most már azt is tudjuk, hogy rögtön a nyolcaddöntőben bíráskodni fogunk, ahol végre-valahára ismét impromptu téma lesz, egészen pontosan az, hogy "Online gambling should be banned" (Az online szerencsejátékokat be kéne tiltani). Állítólag igyekeznek, hogy aki a nyolcaddöntőben bíró volt az a közvetlenül utána kezdődő negyeddöntőben ne legyen az, ami egyrészt azért jó döntés, mert akkor nem lesznek fáradt és gondolkodásra kevésbé képes bíróik egy fontos körben, másrészt pedig azért, mert nem kell a verseny során harmadszorra is meghallgatnom a két prepared téma egyikét (arról nem is beszélve, hogy korábban mennyiszer hallottam már). Az, hogy pontosan hány és milyen szempontokból tartom rossznak, hogy ugyanazt a két témát rágjuk napokig külön posztot érdemelne, de a lényeg az, hogy nagyon nehéz objektív ítéletet hozni, ha az ember a) önkéntelenül is unja b) gondolatban már az első kulcsszó után befejezi az érveket, mert olyan sok újat azért egy témában nem mond senki c) elkezdi hiányolni a sok remek érvet, ami elmondható lenne, de abban a vitában pont nem mondják el.

***

És akkor most a sok szöveg után következzen a tegnap este, illusztrációkkal (Balázs azt mondja, hogy majd fentebbre is szúrúnk be random képeket, mert ezt így önmagában különben senki nem fogja elolvasni - aki emiatt intellektusában sértve érzi magát, az nézzen grumpy catként a monitorra!).
Szóval country expo volt (international friendship night és hasonló neveken futó, minden nemzetközi debate verseny szerves részét képező esemény). Ha a kedves olvasóközönség nem emlékezne, akkor ezt úgy kell elképzelni, hogy egy nagy teremben minden ország kap egy asztalt, amire kipakolhat minden földi jót, ami úgy érzi, hogy az országát jelképezi, majd sorban megtekintjük egymást, és móka van meg persze kacagás. Mi (főként Ani jóvoltából) hoztunk Pick szalámit (az utolós fél órában úgy kellett rátukmálni az ártatlan sétálgatókra!), Negro cukorkát (többen megjegyezték, hogy micsoda rasszista név ez), a szokásos jól bevált Túró Rudit, és rengeteg kulcstartóra szerelt mini Rubik-kockát. Ezen kívül volt persze országimázs videó, és tanítottunk magyart is. Sokaknak tetszett nagyon a standunk, és körbejárva arra jutottunk, hogy talán azért, mert nálunk lehetett is valamit csinálni, pl. küzdeni a magyar kiejtéssel és a Rubik-kockával, és nem csak nézelődni.

A magyar asztal. A bal szélen befigyel a szomszéd Románia is, nagyon szépen leképeztük a valós földrajzi viszonyokat.

Együtt még jobb, avagy román erőspista, magyar pickszalámi és ír szendvicskenyér

Továbbá Peti, aki mindezt Negróval spékelte meg (Ani does not approve)

A "rengeteg stuff" kategória két nyertese egyértelműen az USA és Japán, akik elképzelhetetlen mennyiségű édességgel, illetve kacattal szórták tele az asztalukat, és minden arra járónak a kezébe nyomtak egy kupacot. Nekem személyes problémám a country expókkal, hogy kicsit túlzottan a "heló, kaphatok ebből is", illetve a "vigyétek csak, ingyen van" mondatok dominálnak, és emelett kicsit elveszik egymás országának megismerése. A koszovóiak például egészen meglepődtek, mikor nem vinni akartam a képeslapjaikból, hanem kértem, hogy meséljenek a rajtuk látható városokról (amit persze aztán nagyon kedvesen meg is tettek). A "csinálj is valamit, ne csak az ingyen cucc érdekeljen" különdíjat pedig ezennel kiosztjuk Szlovákiának, akiknek volt egy tíz kérdéses kvízük... amit amúgy ketten töltöttek ki, a macedónok, meg mi. Viszont büszkén jelenthetjük, hogy nyertünk (8/10 helyes válasszal), és kiemelkedően jól szórakoztunk az egészen. Aztán barátságunk jeleként Southern Slovakia Hungary néven írtuk alá az eredményünket, visszautalva arra, hogy a WSDC-n Szlovákia aposztrogálta magát Észak-Magyarországként. (Itt némi önkritikával megjegyezném, hogy az egy teljesen más szlovák csapat volt, szóval az itenniek azért annyira nem voltak elájulva a kis poénunktól, meg nem is értették miért örülünk magunknak annyira.)

Japán
(a részletekben rejlik a kép szépsége)
MURICA
És akkor a gigantikus olvasókínzó poszt végén megosztanám személyes kedvenc párbeszédemet az eddigi 6 környi vitából:
Tunéziai vitázó: Sztálin egy olasz diktátor volt, nem egy filozófus!
Tádzsik vitázó válasza: Sztálin nem olasz volt, hanem orosz, és nem volt rossz ember, az én népem nagyon szereti, sokat segített nekünk!
(Mindezt mintegy mellesleg megelőzte egy keresztkérdés kör, amiben kiderült, hogy a tádzsik úriember nem hallott még sem Kim Dzsong Unról, sem Kim Dzsong Ilről, úgyhogy a tunéziai vitázó végül kénytelen volt Sztálint használni példaként az érvelésében, hátha róla már tudjuk, hogy kicsoda.)

Poén és svág bőven lenne még, nem beszélve az étkezések erőszakos módon svédasztalossá tevésének történetéről, de inkább most búcsúzunk, negyed óra múlva vita, köszönjük a kedves érdeklődőknek, hogy eddig kitartottak (már ha).

Team appropriate will soon be back with some more casual racism.

PS. Jaj, kihagytunk valamit, ami pedig kellően emlékezetes ahhoz, hogy most-már-aztán-tényleg-mindenki megjegyezze, hogy külön utóiratot kap.
Szóval tegnap egy New York-i lány megjegyezte, hogy mikor Balázs judge-olta őt, akkor az akcentusa alapján azt hitte, hogy német. Azért mi úgy gondoljuk, hogy ez nem annyira Balázs akcentusát jellemzi, mint inkább azt, hogy az amerikaiaknak franciákból és németekből áll teljes Európa. ;) #racism


Na ki vigyorog ugyanolyan awkwardul, mint mi?


2013. augusztus 15.

Peach: started. De még hogy!

Túl vagyunk tehát az első napon, sőt, túl vagyunk a (VIGYÁZAT, SPOILER) **** ** ****** ********* **! De még mielőtt ennyire előreszaladnánk, kezdjük is mindjárt az elején.

Ma reggel arra ébredtünk, hogy a tegnapi ragyogó napsütés után csak magához tért az időjárás, így szemerkélő eső, szél és nagyjából 15 fok fogadott bennünket, amikor reggelihez találkoztunk. Mindezt volt is időnk kiélvezni, az egyetemi kampusz ugyanis olyan méretekkel rendelkezik, hogy kellemes 20 percet sétáltunk, amíg az étteremhez értünk. Ott mindezt egy tál műzlivel és egy darab croissant-nal kellett kompenzálnunk, ami igencsak kevésnek tűnt, de a magyar lelemény (a fiúk képében) természetesen talált módokat arra, hogy ennek ellenére is jól lakjon, aki nagyon növésben van. (Itt kikacsintás az antalyai fiúknak és az ott elfogyasztott nagykereskedelmi mennyiségű reggeliknek, mint amiknek még mindig a közelébe sem értünk.)

Reggeli után reggeli eligazítás következett, ahol a rengeteg bejelentés mellett megtudhattuk, hogy van ingyenwifi (öngyilkos bejelentés a pódiumon állva, really), természetesen van official hashtag (sőt, a GDPPC Openesnél még sokkal coolabb már-már jobb tweetwall is), félig official mascot (Tony főszervező Ava nevű kislánya - jelentjük, aranyos), de még official theme song is. (Ez utóbbiból egyébként végre megbizonyosodhattunk Galway első a-jának autentikus kiejtéséről.)

Éj-áj-éj.

Ezeket az örömöket bemutatóvita követte, amely arról szólt, hogy korlátozzuk-e 5 évre a szerzői jogok időtartamát, és a résztvevő trénereknek köszönhetően igencsak élvezhetőre sikeredett. A vita után a csapat Lab-re, azaz workshopra távozott, a két bírónk pedig egy kevéssé örömteli judges' briefingen tárgyalta széjjel az utolsó szóig beszélte meg az elhangzottakat a többiekkel. Ebédnél aztán némileg bepótoltuk a reggelinél elmaradtakat, amire az 5 eurós korlátú, vigyélamitakarsz-típusú étkeztetés egészen megfelelőnek bizonyult.

Ebéd után aztán nem volt mese, következett az igazi, hamisítatlan adrenaline rush, azaz maga a verseny. A legelső körben a téma a következő volt: This House Believes That actively circumventing Internet censorship is a legitimate foreign policy tool. Vagyis a kérdés, hogy szép dolog-e hivatalosan áttörögetni más országok internetes cenzúráját külpolitikai célokból. Team Peach, azaz a magyar csapat itt támogató oldalra került, és így a legelejére mindjárt kifogott ellenfélnek egy kanadai csapatot (csak a rend kedvéért: Kanada = debate-nagyhatalom). De minden aggodalom fölöslegesnek bizonyult, a vége ugyanis 3-0-s, meggyőző magyar siker lett (hohó!). Vagyis kifejezetten nagyszerűen sikerült kezdeni a tournamentet.

Mindezt nem sokkal követte a második kör, ahol ugyanazt a tételmondatot vitatta meg minden csapat, ezúttal azonban a másik oldalt képviselve. Team Peach ezúttal - az ellenző oldalon - egy palesztin csapatot kapott ellenfélnek, a végén pedig ismét 3 bírói szavazatot begyűjtve győzött. Úgyhogy hepinesz van és szánsájn, na meg nagy remények holnapra. (A rend kedvéért: Eszter és Balázs a körök alatt egyébként más csapatokat bíráltak, ami különösen Balázsnak volt nagy élmény, lévén, hogy ő most bíráskodik először nemzetközi versenyen.)

Vacsoránál gyorsan megbeszéltük az aznapi tapasztalatokat, némi pluszkészülést pedig későbbra halasztottunk. A fiúk addig is elmentek gyúrni, Eszter és Balázs pedig megkockáztattak egy sétát a belváros felé, hátha nincs olyan messze (idefelé a buszról ezt nehéz volt megállapítani). A túra, jelentjük, abszolút megérte: megtaláltuk a legendás egyetemi tornyot és udvart, ami a blog hátterét is képezi, illetve egy szép random templomot is láttunk még. Készültek természetesen képek, sőt, sztárfotók is, íme-íme. (A fényviszonyokért elnézést, az autentikus ír szürkeséget tessék ajándéknak tekinteni.)
Torony, madárka nélkül

Torony, Madárkával
Werkfotó!

Az estét végül közös brainsotrminggal és infórendszerezéssel/laptoppartival/Balázsegyszemadapterénekközöshasználatával zártuk a holnapi prepared vitával kapcsolatban, és most, hogy 2 winnel sikerült indítani, nagy lesz  a kíváncsiság, hogy holnap mire jutunk. Holnap az egyetemekről és a copyrightról vitatkozunk majd, illetve lesz két impromptu téma is. Csak az utolsó kör és a break, na meg a döntők maradnak holnaputánra. A java tehát még csak most jön, stay tuned! Jó éjt a feleannyirameleg-kétszerolyannedves ír időjárásból mindenkinek!

2013. augusztus 14.

Visszatírés

Return to action! Tím Hángeri, jelentjük, visszatért a nemzetközi debate-színpadra, és ezúttal az írországi Galway-be érkeztünk meg, hogy az IDEA debate-világszervezet Global Youth Forumán mérjük össze erőnket, érveinket (és svág-faktorunkat) a bolygó minden tájáról érkezett versenyzőkkel (ha nem tévedünk, 40 országból vannak itt). Lesz itt minden a következő két hétben: Karl Popper vitavilágbajnokság, kevertcsapatos bajnokság, brit parlamenti formátumú viták, workshopok, tréningek, sportolgatás, filmnézegetés, városnézegetés, kirándulás meg ki tudja még mi minden. A program szerint szinte nem is lesz szabadidőnk, jóschág ellenben annál több.

Hogy pontosan ki is az a többesszámelsőszemély? Nos, ezúttal teljesen új magyar delegáció érkezett a versenyre, ifjú titánokkal, akiknek ez lesz az első nemzetközi versenyük, de a júniusi budapesti válogatóversenyen már bizonyították, hogy lesz keresnivalójuk, és igyekeznek majd odapörkölni a tapasztaltabbak orra alá is. Az első szónokunk* Sárvári Peti lesz a budapesti Apáczaiból, aki otthoni csapatával nemrég nem is olyan rosszul szerepelt szolidan megnyerte a Szóval!? vitaverseny országos döntőjét. Másodikként Nguyen Thuy An, azaz Ani szólal majd fel a budapesti Radnótiból, aki 14 évesen az egész mezőny talán legfiatalabbja, de otthon a válogatót egyenesen megnyerte, úgyhogy valószínűleg itt sem kell majd túlságosan félteni. A vitákat kíméletlenül összefoglaló és a mi oldalunkra eldöntő harmadik szónok pedig Kun Zsiga lesz, a gyomaendrődi disputaszuperprogram neveltje és ügyeletes képviselője. A két felkészítő/bíró ezúttal is Rónai Eszter és Dezsényi Balázs lesznek, illetve van a delegációnak két további tagja is: Ciprian Romániából és Radoszav Szerbiából, akik a CEU Roma Access programjának ösztöndíjasai, illetve immár ofisöl vendégmagyarok.

(*Akinek esetleg még nem ismerős, hogy a szónokok mégis hogyan rendezik le akkor egymás között a vitát: nos, röviden annyi volna a dolog, hogy az adott tételmondatról a támogató és az ellenző csapat szónokai felváltva beszélnek a saját álláspontjuk szerint, megadott időkeretek között, egymásra is reflektálva. A beszédek között pedig az épp kint lévő szónokot lehet önellentmondásokba kergetni kérdésekkel bombázni. Végül pedig egy független bírói panel dönti el, hogy ki érvelt erősebben az egész vita során.)
A mai nap túlnyomórészt az utazással telt, amelynek kellemességéről legelőször is a RyanAir gondoskodott egy truly fapados, de legalább pontos Budapest-Dublin járattal (jó, túléltük, na). A legizgalmasabb momentum a pontos érkezést bejelentő harsonák (no kidding) megszólalása volt, amit már az elejétől nagyon vártunk, és nem is kellett csalódnunk. Dublinból indulva aztán busszal szeltük át gyakorlatilag egész Írországot nyugatról keletre. A buszút során igazán sokat tulajdonképpen nem láttunk az országból, de amit igen, az már most meggyőzte Balázstött mindenkit, hogy Írország minimum a világ legszebb helye, ha már az út széle is ilyen. A dimbes-dombos táj, a zöld fű meg a naplemente együtt nagyon kitett magáért. Galway-ben aztán akadt egy kis kalandunk a - mint kiderült - tesztüzem alatt álló utastájékoztató-rendszerrel, így végül csak este 10 utánra tudtunk felülni a helyi buszra, de addig legalább jól megvacsoráztunk némi igazi, zsíros angol sültkrumpli meg csirke segítségével. Aztán csak buszra kerültünk, a szállást is sikeresen megtaláltuk, és egyelőre elég jók az első benyomások is: egy- vagy kétágyas szobákban alszunk egy csendes kis egyetemi kampuszon, a National University of Irelandhez tartozó Corrib Village-ben. (A National University egyébként szintén Írország-kaliberű a szépséget tekintve, lásd háttér, avagy itt mindjárt.)

Ilyen szép.

Mielőtt még tényleg nyugovóra térnénk, előrevetítjük azt is, hogy valószínűleg csodás kapcsolatnak nézünk elébe az ír angollal, amit csodaszépen énekelve (és, nyelvészalert, nagyon szépen, amerikaias-rotikusan) ad elő mindenki, ellenben a megértési kompetenciáinkat tekintve a korai nyelvtanulós éveinkre emlékeztet. Sebaj, majd nyilván kárpótoljuk magunkat azzal, hogy a két hét végére saját magunkra összeszedett akcentust jól bevetjük az otthoniak ellen.

Zárásként pedig a nyelvészszellemben maradva íme egy kép a ma esti Galway főteréről, a csodálatos angol egyesültkirálysági brit nembrit brit-szigeteki mentalitást illusztrálandó (a táblát tessék olvasni):

... avagy No Football.

Ennyi volna mára, most még alszunk is valamit, kellemes jó éjszakát kívánunk mindenkinek. Holnaptól ellenben már élesben megy a verseny, jön majd a beszámoló is, tűkön ülni addig is: szabad!

2013. április 15.

Spárta, dubstep, swag

Dráma, dráma, izgalom! Miután a második napon kicsit még magunkat is megleptük a nagyszerű győzelmi sorozatunkkal, a mai napot úgy kezdhettük, hogy még a továbbjutásra is volt reményünk. Ehhez arra volt szükség, hogy az utolsó két vitánkból legalább egyet megnyerjünk, és emellé jó speaker pointjaink is legyenek. Az utolsó előtti kör eredményében még nem voltunk biztosak, az utolsó kört pedig ma reggel vitáztuk le. Íme, ami történt:

6. kör
This House would make demonstrable commitment to combating climate change a precondition for the receipt of development aid (Proposition, "Czech Red" [Csehország] ellen)
A tételmondat természetesen már ismerős volt legutóbb az előző délutáni vitáról, amikor a másik oldalról vitattuk. Ennek megfelelően mostanra szépen be is építettük a case-ünkbe, amit csak tudtunk az akkor hallottakból, illetve az Eszter judge-olta vitából (iparikémkedés-alert!). Minden szépen össze is állt logikailag, bár a magyarázaton és az érvek kifejtésének mélységén egy kicsit lehetett volna még javítani. A cseh csapat jó ellenfélnek bizonyult, és jól is vitáztak, olyan ötleteket is felhoztak, amire mi nem gondoltunk még úgy sem, hogy egy ilyen developmentaides-climatechange-es (*tearstears*) vitán már túl voltunk. Az eredmény végül aztán nem nekünk kedvezett: a bírók a csehek oldalát látták konzisztensebbnek a vita alatt, nálunk pedig felhívták a figyelmet néhány kisebb belső ellentmondásra, ami megnehezítette, hogy teljesen elfogadják az érvelésünket. Vagyis: abszolút emelt fővel, de sajnos kikaptunk. Kiderült az is, hogy mivel power pairing van (azaz azonos eredményű csapatokat sorsolnak össze körönként) és a csehek az 5. körüket úgy érezték, valószínűleg elveszítették, elég biztos, hogy az 5. kört mi sem nyertük meg, akármilyen nagy kár is.
Így tehát gyakorlatilag biztossá vált, hogy nem breakelünk. De figyelembe véve, hogy milyen szoros vitákon kaptunk ki, amikor kikaptunk (és itt most nemcsak a bírók mindig emlegetett "nagyon szoros vita volt" frázisáról van szó), és hogy mennyire versenyben voltunk minden vitán, azt kell mondjuk, hogy igazán kevésen múlott. (A coach pedig büszke, ofkorz. De tényleg.) Szóval megcselekedtükamit. Úgy néz ki, hogy most már lassan elérjük azt a szintet, amikor ilyen versenyeken ott lehetünk a továbbjutók között, csak még egy kicsit konzisztensebbnek kell lennünk, meg jó lenne állandósítani azt a remek formát, amit a második nap mutattunk. Next time, next time? (Next time.)

A 6. kör utáni indulatok levezetésére kiválóan alkalmas, ha Ádám tabletjén komoly politikai és/vagy kulturális nézeteltérésekkel rendelkező csapatokat eresztünk egymásnak - gombfociban. (Lásd még: Csehország-Szlovákia vagy Észak-Korea - Dél-Korea rangadók. De volt ám Magyarország-Szingapúr is, hmm...)

A nap további programja így tehát az volt, hogy megnéztük a negyeddöntőket és az elődöntőket. Hopp, azaz Eszternek nem, Eszter ugyanis expertbíróként most is breakelt, azaz bírázhatott a kieséses fordulókban. (Itt lőjük le előre a poént, hogy nemcsak a negyed- és az elődöntőről van szó, hanem a döntő 7 fős bírói paneljébe is bekerült. Ha vitázókban még épp nem is, judgingban most már tényleg élmezőny vagyunk, right?) A továbbjutók sorrendjén némileg meglepődtünk, hiszen az egyetlen veretlen csapat nem a makulátlan Szingapúr volt, hanem az utolsó körben őket legyőző C.S. Lewis (akiknek a neve egyébként a csapat kéttannyelvű iskolájának névadójára utal).

A negyeddöntő motionje a következő volt: "This House would allow the admission of unlawfully acquired evidence in criminal proceedings if it is the only way to prove guilt." Vagyis a kérdés, hogy engedélyezzük-e a törvénytelenül megszerzett bizonyítékok használatát bűnügyi eljárásokban akkor, hogyha csak így tudjuk bizonyítani a bűnösséget. A motion nekünk nagyon elnyerte a tetszésünket: kellően izgalmas és fontos a témája, de nem túlzottan komplex. (És ha breakelünk, valószínűleg a C.S. Lewisszal kerültünk volna össze ebben a vitában, ami különösen izgalmas lett volna. *sigh*) A csapat egyik fele a C.S. Lewist nézte meg a Czech Blue csapat ellen, ahol néhány régi ismerősünk is vitázott, a többiek pedig beültek Szingapúr összecsapására Törökországgal, ahol az általános elvárás az volt, hogy a szingapúriak amit fel lehet törölni, azt fel is törlik szegény törökökkel - háromszor oda-vissza. Eszter pedig egészen elérzékenyülve fogadta a hírt, hogy ezt a vitát többek között ő bírózhatja, mert a WSDC óta mélyen belül igazából már ő is szingapúri állampolgár. Az első vitát izgalmas csatában a C.S. Lewis nyerte megérdemelten, a másik vitán azonban hatalmas meglepetésre a törökök győztek, 2-1-es arányban (Eszter szavazott Szingapúrra, mint lázadó dissenting judge, ej.). Szegény szingapúriak szerintünk nem érdemeltek vereséget, és ezt Eszter is megerősítheti, de az utána adott személyes feedback őt legalább kicsit kárpótolta, ha a szingapúriakat nem is feltétlenül. A másik két negyeddöntőn Románia A-csapata és Szlovénia 2-es csapata jutottak tovább.

Törökország-Szlovénia, avagy kell-e nekünk szervezett vallás

Az elődöntőkben aztán a C.S. Lewis Romániával, Törökország pedig Szlovéniával került össze. Az itteni tételmondat "This House regrets that there is still organised religion in the 21st century" volt, ami szintén izgalmasnak ígérkezett, de Eszter és a többiek beszámolója szerint mindkét elődöntő kicsit félrecsúszott - nem igazán a 21. századról és nem igazán a szervezett vallásról volt szó -, emiatt pedig kicsit alábbhagytak az izgalmak. Azért végül mindkét vita eldőlt, és kialakult a Törökország-C.S. Lewis döntő. A törökök továbbjutásával kapcsolatban nekünk megint voltak apró fenntartásaink, és Eszter is megint dissenting judge volt a másik vitán - úgy látszik, ezen a hétvégén nem voltunk kompatibilisek a helyiek mindsetjével. De hát nem mi voltunk a judge-ok - kivéve persze Esztert, de még ő is csak egy szavazattal rendelkezett.

A napra ezzel véget értek a viták, és következhetett a break night party, amit nem igazán nevezhettünk már break nightnak, hiszen a nevéből is következik, hogy az alapkörök végén, a kieséses szakasz előtti estére szokás szervezni, a továbbjutók bejelentésével egybekötve, itt ellenben már csak a döntő volt hátra. Mindenesetre egészen tisztességes vacsorát kaptunk egy szép belvárosi étteremben - csak éppen megint csöppet keveset. De végül is, mint Patrik megállapította, már úgyis beszűkült a gyomrunk a hétvégén, úgyhogy ez nem jelenthetett gondot. Ezután következett azonban a fogalomzavar másik fele, azaz már épp beletörődtünk a break night átszervezésébe, amikor kiderült, hogy parti sem nagyon lesz. Opcionálisan át lehetett még battyogni egy ír pubba, aztán mindenkit vitt vissza a busz.

Mi azonban akkor már úgy döntöttünk, hogy hagyjuk az egészet, a pubot most skippelnénk, és inkább éjszakai kihaltváros-nézésre indultunk, ami általában zseniális ötlet, és most is annak bizonyult. Pont volt időnk felsétálni a várba és vissza, útközben pedig megcsodáltuk egyrészt a szép, takaros belvárost a sétálóutcáival, másrészt a számtalan VÚB- és ČSOB-bankot, amikkel kapcsolatban kategorikusan meg kellett állapítanunk, hogy Pozsony a dubstep fővárosa (vubvubvubvub). A várba felérve megcsodáltuk a Dunát meg a hidakat, és ha nem lettek volna ott egy páran helyiek, akkor a nagy kapu tetejére a szobrok kezébe kitűztük volna  magyar zászlót, sajnos azonban ott voltak, így Pozsony szlovák kézen maradt. Készült ellenben némi sajtóanyag, íme (a minőségért elnézést, Patrik szappantartójával iPhone-jával fotóztunk):

Jobb oldalt a kapu, magyar zászló nélkül

Középen a csapat, magyar zászló -val

 Feel the beat

Így követtük tehát a Ha-nincs-parti-akkor-csinálunk-magunknak alapelvet, és tulajdonképpen egészen jól sült el. Relatíve korán ágyba kerültünk, de úgy hisszük, ennek az előnyeit mindenki a legnagyobb lelkesedéssel tette magáévá a hétvége eseményei után.

Zárásként mindenképpen szükségét érezzük még, hogy megosszuk azt a korábban készült képet, aminek minősége ugyan nincs, ellenben Miklós kolléga egymaga olyan kétszeres swag-overdose-t produkál rajta, amivel egészen biztosan első helyen breakeltünk volna, ha lett volna ilyen kategória:


(Ami a másnapi eseményeket illeti, a Pozsony csodaszép belvárosában tartott döntőt végül a C.S. Lewis nyerte, így a szlovákok otthon tartották a kupát. De megbeszéltük ám, hogy jövőre jövünk megint elvenni tőlük, úgyhogy ne tessék aggódni senkinek. Továbbá ennek nyomán ettől teljesen függetlenül felmerült bennünk, hogy kellene most már Magyarországra is szervezni egy nemzetközi schools tournamentet, és tervek egészen komolyak, úgyhogy hoping for the best. Aztán jövő tavasszal mindenki figyeljen hevesen, hogy van-e debate-világszenzáció Budapesten. Stay tuned, as always!)

2013. április 14.

Eksön van!

Ha a tegnapi napon azt mondtuk, eksön volt, akkor mai nap egyenesen az eksönmúví kategóriának felel meg. Ennek megfelelően piszkosul fáradtak is vagyunk, de mielőtt rápihennénk a holnapi Mindent Eldöntő Nagy Napra, gyorsan beszámolunk a friss történésekről meg minden jóságról.

Tehát, szépen a legfontosabbaktól kezdve: ma reggel szinte hihetetlennek tűnt, de már kaptunk reggelit a Teszkó meglátogatása nélkül is (noha a fiúk a jóllakottságnak még csak egészen véletlenül sem mutatták nyomát, se előtte, se utána). Sok időnk azonban nem maradt örülni az egyébként üdvözlendő fejleménynek, mert egyből folytatódtak a viták, onnan, ahol tegnap abbahagytuk.

3. kör
Impromptu - This House would not expose children to Disney princesses (Opposition, "Robert College B" [Törökország] ellen)

Vita előtt
A sok politika mellett igazán jól esett egy kicsit kevésbé komoly témáról is vitázni, bár természetesen az érvelésünkben hozzákötöttünk ám a tételmondathoz minden jót az életútról, a nagy megpróbáltatásokról és a nemi egyenlőségről. (Avagy egy debater bármivel kapcsolatban tud beszélni bármi másról.) A vitánk rövid összefoglalása: a támogató oldal problémája az volt, hogy a Disney-hercegnők egyrészt a nem kiérdemelt, szépségen alapuló sikert propagálják, másrészt a Disney szégyenteljesen kihasználja és kiszipolyozza rajtuk keresztül a gyerekeket. Mi (azaz ezúttal Viola, Miki és Patrik) ezzel szemben kimutattuk, hogy ezek a hercegnők mindig komoly megpróbáltatások és nehézségek árán érik el a céljukat (Hófehérke például hét férfiról viselt gondot, és ez kétségkívül "achievement", amint Miki megjegyezte), és arra példák, hogy a céljainkért végig küzdve érhetünk el nagy dolgokat. Ráadásul ők az igazi nemes értékeket is képviselik, a marketing meg a kapitalizmus hibája, nem a Disney-é. Mindemellé beillesztettünk még egy érvet arról, hogy ha száműzzük a hercegnőket, akkor csak a fiúknak maradnak példaképeik, a hercegek - de ezek a hercegek sem lehetnek önmaguk a hercegnő nélkül, vagyis mindenképp szükség van rájuk. A bírókat sikerült is végül meggyőznünk: a vitát egyértelműen megnyertük. (Azon azért még gondolkozunk, hogy Patrik mikiegeres nyakkendőjének ebben pontosan mennyi szerepe volt.)
Mindezek után aztán újra visszatért a Cseszló spirit, és ezúttal a másik oldalról vitattuk meg a tételmondatot, miszerint is 1992-ben csehszlovák fejjel nem támogattuk volna a különválást.

4. kör
As Czechoslovakia in 1992, This House would not support dissolution (Opposition, Horvátország ellen)
Miután tegnap sikeresen meggyőztünk mindenkit arról, hogy 1992-ben Csehszlovákiának igenis egyben kellett volna maradnia, most pontosan az ellenkezőjét láttunk neki bebizonyítani, Ádámmal, Patrikkal és Mikivel az asztal mögött. Az ellenfelünk egy kemény horvát csapat volt, akik úgy kezdték a vitát, hogy leszögezték: ők konföderációban gondolkoznak a két állam között, így az egység és a különbözőség is megmarad. Ezek után nekünk nehezen sikerült megtalálni az igazi ütközési pontokat, mert részben lefedték azt, amivel mi érveltünk volna. A saját álláspontunkat, miszerint is a problémák és a gazdasági/politikai eltérések túl nagyok voltak az együttmaradás reális lehetőségéhez, szépen hangoztattuk egészen a vita végéig, és a végére azért a cáfolat is erősebb lett. Nem tudtuk biztosan, hogy mindez mire lesz végül elég, de nagy megkönnyebbülésünkre 2-1-es arányban végül mi kaptuk a győzelmet, azzal az indoklással, hogy a támogató oldal túlságosan spekulációra épített, mi pedig picit stabilabbak voltunk. De mint a döntésből is látszik, az alaposságban azért még nekünk is lesz hová fejlődnünk, mert a "dissenting" (többségi véleménnyel ellentmondó) judge-ot például nem győztünk meg. (Apropó, a versenyen - a legtöbb vitán csak két judge lévén - mindig a chair judge-nak van két szavazata a wing judge egy szavazatával szemben, amiben nehezen látjuk az igazságot, de ám legyen.)

Mindez azt jelentette, hogy 4 vita után 3 győzelemmel és 1 vereséggel álltunk, ami igazából egészen hihetetlenül nagyszerű, főleg úgy, hogy ezzel még egészen komoly esélyeink lehetnek break-elni, azaz bejutni a negyeddöntőbe. Az 5. kör ezek után sajnos zárt kör volt (és a holnapi 6. is az lesz), vagyis az eredményét majd csak utólag, a továbbjutókkal együtt tudjuk meg, nehogy addig túltaktikázzuk a dolgot. (Lásd még: körömrágás, végsőkig való valószínűség-számítgatás (még hogy sosem használjuk az életben a matematikát!), általános feszültség és egekbe szökő adrenalinszint.) De jött, aminek jönnie kellett, nekivágtunk az 5. körnek.

5. kör
This House would make demonstrable commitment to fighting climate change a precondition for the receipt of development aid (Opposition, "C.S. Lewis" [Szlovákia/Bosznia-Hercegovina] ellen)
Mint már említettük, ez a motion a szívünk igazi csücske a vitázás kliséügyeinek és az úgynevezett "tears-tears" típusú tételmondatoknak a mintapéldája, de ezzel együtt azért egészen tisztességesen felkészültünk belőle, és végül nem is bizonyult unalmasnak. Mi (Ádám-Miki-Viola) ezúttal amellett álltunk ki, hogy a fejlesztési segélyeket nem kellene a klímaváltozással szembeni harccal kapcsolatos odaszántsághoz kötni, mert hiába gondolkoznánk hosszútávon a környezetvédelmen, amikor az emberek a segélyeket kapó országokban éheznek, és a korlátozásokkal csak súlyosbítanánk a helyzetüket. Az ellenfelünk az eddigi legnehezebb volt: a szlovák WSDC-csapat tagjaiból és egy bosnyák fiúból állt, akik mind nagyon-nagyon jó és nagyon-nagyon határozott vitázók voltak. Stílusban minket is érezhetően felhúztak, így nagyon pergős, izgalmas vita kerekedett ki. Rendkívül kreatív ötletekkel tudtunk improvizálni, és általában véve nagyon magabiztosan sikerült védeni az álláspontunkat. Viola a versenyen most debütált a harmadik speaker szerepében, és igazán kitett magáért. (Mindemellé pedig olyan badass volt, hogy hiába ültette le "Sit down already!" felkiáltással az ellenfél kérdést feltevő vitázóját 5 másodperc után, végül csak elfogadott  3 POI-t is, mikor 2-t is bőven elég.) Hiányosságunk talán annyi volt, hogy az ellenfél érveivel egyenként csak keveset foglalkoztunk - hogy ez melyik bírónál mennyit nyomhat a latban, az némileg szubjektív. Az ereményt legnagyobb sajnálatunkra nem tudhattuk meg, és itt most nem is szeretnénk megtippelni, de reméljük a legjobbakat.
Hihetetlenül örülnénk, ha sikerülne továbbjutnunk, spekulál is mindenki össze-vissza, de ehhez először is az 5. és 6. körből legalább az egyiket (de inkább kettőt) meg kell nyernünk, és hát azért van még egy szolid Szingapúr a mezőnyben, a legújabb ellenfelünkről, a szlovák-bosnyák csapatról nem is beszélve. A szlovénokról meg pláne. Holnap a 6. körben ismét climate change, ezúttal a másik oldalról (azaz kiválóan felhasználjuk majd, ami itt ellenünk elhangzott). Azt követően pedig minden kiderül. (Izgalom!)

Eshetne szó még a vacsoráról (tanulság: Szlovákiában minden fogás gombás-rizses hús, akkor is ha nem), a legújabb pózersorozatunkról (két Miki egy képen!), a fiúk "Aye!" és "Csuhajja!"-kiáltásairól a névsorolvasásoknál, illetve az esti újabb YouTube-ozásról készülésről is, mivel azonban a fent említetteknél immár még fáradtabbak vagyunk és igencsak késő van, a szerző sűrű elnézéseket kérve leginkább elmegy aludni, hogy azért holnap is szép blogposztot írhasson becsülettel segíthesse a csapatot. Kellemetes szép jó éjszakát/hajnalt/reggelt mindenkinek! Szurkolni szabad!